
Kvällens värd Eva hälsade 13 medlemmar välkommna till kvällens medlemsmöte.
Först i programmet var Niclas, som blev invald på årsmötet i januari, som skulle visa sitt EGO-föredrag. Föredraget är till för att föreningens nya medlemmar ska få presentera sig och sina bilder lite mer så vi lär känna varandra.
Niclas visar sig vara en riktigt mångsysslande fotograf som har haft fotograferandet som intresse sedan 8e klass. Han berättar att han fotograferar många olika genrer såsom flygplan, gatufoto, bröllop och på senare år även porträtt och givetvis natur. Han gillar att experimentera med kamera, tillbehör och motiv. Pulken ligger relativt nära hemmet och besöks när tranorna är på plats. Naturfoto kan för Niclas handla om fåglar, djur, miljöer, växter och vatten så även här är Niclas bred i sitt motivval. Färg och form fångar honom också. Vi fick se många fina bilder ur en bred repertoar. Tack Niclas!
Vi fick även se Camillas och Leifs premierade tävlingsbilder från Naturfotofestivalen i Surahammar.
Camilla fick fyra bilder högt placerade i fyra olika kategorier varav brons i kategorin växter, två fjärdeplatser i kategorierna fåglar och landskap och en sjätteplats i kategorin övriga djur.
Leif tog hem en åttondeplats i kategorin växter och stod som segrare i kategorin fåglar vilket också förärade honom titeln Svensk naturfotomästare 2025!!! Nu får han åka till Spanien och fota iberiska lodjur, även kallad panterlo.
Stort grattis till båda!!!
Frode visade en film han satt samman med bilder och filmsnuttar från vårt besök på Gullholmen och därefter lite Information från styrelsen.
Så var det dags för fika som gav ny energi till kvällens bilddiskussion där första bilden hade temat ”Dubbelbottnat” och vi körde fri diskussion denna gång, andra bilden hade fritt tema.
Som vanligt var det en samling mycket högklassiga bilder med stor variation.
