Medlemsmöte 26 oktober

Bild: Ulrika Arnell

Nu är det vintertid och en dunkel höstkväll samlades ett gäng medlemmar i lokalen i Hässleholm för ett medlemsmöte och blev hälsade välkomna av kvällens värdinna Ulrika.

Först ut i programmet var Jan som visade en bildpresentation från sin resa genom Costa Rica och Nicaragua. När man reser som fotograf i dessa länder är det alltid minst ett djur som iakttar dig, och Jan visade fina bilder på en mängd olika djur ifrån regnskogen. Vi lärde oss att sengångare blir gröna av alger och har en egen fauna, och att ett kolibribo är ca 1,5 cm stort och byggs av elastisk spindelväv. 

Sedan följde ytterligare en bildvisning av Erland, som varit i Kenya där han tillbringade några år av sin uppväxt och nu varit tillbaka till samma platser. Väldigt intressant att se hans jämförelser från då och nu, och även höra hans berättelse. Nu fick vi bl a lära oss att Svenska skolan i Nairobi anses vara den största utanför Sveriges gränser, och att noshörningsstammen i Kenya ökat från 600 till 1000 st individer, glädjande! Tack till både Jan och Erland för fina bilder och intressant berättande. 

Därpå följde informationen från styrelsen och så den obligatoriska gofikan!

Efter detta presenterade Thorsten en glimt av sitt projektarbete där vi fick tycka till och komma med synpunkter. Såg mycket intressant ut och vi hoppas få se det färdiga resultatet.

Kvällen avslutades som vanligt med vår bildkväll, denna gång dock med lite annorlunda upplägg eftersom Dorte, som modererade själva bildkvällen, uppmanat oss att lämna in bilder på föreningens tema ”PN – utvecklar naturfotografins uttrycksmöjligheter”. Det kändes som att alla hade ansträngt sig lite extra för att få till intressanta bilder och det blev verkligen en bild- och diskussionskväll utöver det vanliga!